Czym jest Nibork
Nibork sprzyja skupieniu. Powstało tu wiele książek, dopracowano kilka scenariuszy filmowych, szlifowano pomysły na muzykę. Ale też przeprowadzono niejedną pracowniczą burzę mózgów. Leśniczówka Nibork to jednak od lat przede wszystkim miejsce wypoczynku publicystów POLITYKI, najbardziej opiniotwórczego pisma w kraju. Miejsce, w którym łatwo zapomnieć, że tam, za lasem, istnieje jeszcze jakiś inny świat. I dlatego ciągle chce się tu wracać.
Historia miejsca
Historia Leśniczówki zaczyna się w 1905 roku. Wówczas to, na terenie Lasu Miejskiego (Stadtwald), powstał pierwszy kompleks budynków. Stworzono teren zabaw, festynów i pikników dla mieszkańców pobliskiej Nidzicy. Komunikację zapewniała lokalna kolej: w niewielkiej odległości od pensjonatu — leśniczówki znajdował się przystanek linii Nidzica-Olsztyn.
W latach 20. ubiegłego wieku pobudowano w Niborku kąpielisko miejskie z odkrytym basenem oraz strzelnicę sportową. Dekadę później, gdy po pożarze leśniczówki, odbudowano ją z pieniędzy miejskich, stworzono tu restaurację z altaną taneczną.
Podczas wojny pensjonat zamieniono w miejsce wypoczynku urlopowego oficerów z frontu wschodniego. Na niektórych belkach stropowych zachowały się ślady bytności żołnierzy, usunięte w czasie modernizacji budynku.
Po wojnie leśniczówka została przejęta na własność przez państwo polskie. Do 1955 roku, podobnie jak przed wojną, miejsce pełniło funkcję rekreacyjną. Potem była tu siedziba nadleśnictwa, a w końcu mieszkania dla pracowników. W owym czasie z dzisiejszej jadalni udało się wykroić dwa pokoje z kuchnią, w której podobno stał kaflowy piec do gotowania. Budynek popadał jednak w ruinę, z czasem opustoszał. Ostatnia mieszkanka niszczejącej leśniczówki wyprowadziła się z pokojów w dzisiejszej jadalni do mieszkania w Nidzicy po tym, jak w 2001 roku Spółdzielnia Pracy „POLITYKA” kupiła Nibork na licytacji zorganizowanej przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Dziś Leśniczówka Nibork to nowoczesny, komfortowy ośrodek, zlokalizowany kilka kilometrów od centrum Nidzicy (155 km od Warszawy) na skraju Mazur i Puszczy Napiwodzkiej, otoczony ogrodzonym leśnym parkiem o powierzchni 4,5 ha. Idealne miejsce na kameralne biznesowe spotkania i szkolenia. Kompleks budynków został pieczołowicie odrestaurowany i zmodernizowany przez wydawnictwo tygodnika POLITYKA.
Nazwa
Skąd wzięła się dość dziwnie brzmiąca nazwa leśniczówki? Jak podaje Wikipedia, Nibork to po prostu miasto, które dopiero od 1946 roku jest Nidzicą.